Jak vybrat křovinořez?

Stroj vybírejte podle velikosti zahrady a jejího terénu

Kde sekačka nestačí, přichází ke slovu křovinořez. Ten srovná hůře dostupná místa u plotu, terénní nerovnosti i hustší porost. Výkonnější model se nezalekne ani lehkých dřevin. Křovinořez i strunová sekačka a vyžínač však může při výběru mást rozdílnostmi v jednotlivých parametrech. Udělejte si ve všem jasno v našem rádci Jak vybrat křovinořez.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Jak vybrat křovinořez podle pohonu

Akumulátorový

  • Nutnost dobíjení baterie

  • Nižší výkon

  • Vyšší cena

Vyžínače akumulátorové

Elektrický

  • Nutnost připojení do sítě

  • Vhodný na malé plochy

  • Nižší výkon

Vyžínače elektrické

Benzínový

  • Vyšší provozní náklady

  • Hlučnost a zplodiny

  • Náročnější údržba

Čtyřtaktní nebo dvoutaktní motor

Čtyřtakty jsou konstrukčně velmi složité. Disponují mimo jiné ventily a rozvody, jsou náročnější na opravu, a tudíž dražší na údržbu. V porovnání s dvoutakty má křovinořez čtyřtakt také nižší výkon. Tyto nedostatky kompenzuje výrazně tišším a hladším chodem, vhod tedy přijde v obydlených oblastech. Další výhodu představuje nižší množství zplodin, jelikož motor spaluje pouze benzín.

Dvoutakty se prodávají častěji, díky své jednoduché konstrukci se totiž snadno udržují a zkušenější uživatelé zvládnou opravy i doma. Princip fungování přináší vyšší výkon, navíc jde dvoutakt lépe do otáček. Nevýhodou je vyšší hlučnost a vibrace, větší množství zplodin a nutnost vždy dodržet správný poměr benzínu a oleje do křovinořezu.

Křovinořezy benzínové

Strunová sekačka slouží především k dosekávání trávy v místech terénních nerovností, v blízkosti objektů nebo plotů a k dolaďování detailů.

Křovinořez si naopak poradí i s hustým a vysokým porostem a je vhodný i pro velké plochy.

Jaký křovinořez podle klíčových faktorů

Křovinořezy a strunové sekačky dle využití

Klíčovým faktorem při výběru křovinořezu je frekvence a místo jeho využití. Zejména velikost zahrady, její přístupnost, rovina terénu a interval údržby. Podle toho je nutné vybrat velikost, výkon, pohon i funkční výbavu. Od toho se bude odvíjet samozřejmě také cena.

Obsluha a ergonomie

Hmotnost stroje významně ovlivňuje pohodlí jeho užívání. Existují křovinořezy o hmotnosti méně než 3,5 kg, které se nepronesou ani na skutečně velké zahradě. Opakem jsou profesionální stroje, které mohou vážit i více než 10 kg. Takové křovinořezy jsou robustní, výkonné a často se označují jako "čistící".

Důležitý je systém uchycení na těle. Některé křovinořezy mají popruh pouze přes jedno rameno. Jiné pak zapínací mechanismus (vestu) rozkládající hmotnost na obě ramena.

Posledním aspektem je typ rukojeti. Jednoduché madlo je lehčí a skladnější. Modely s řídítkovou rukojetí jsou však pohodlnější na ovládání.

Další rady, tipy a inspiraci najdete na naší stránce Jarní práce na zahradě a v článku Péče o trávník.

Vyžínač a jeho parametry

Výkon

Vyšší výkon znamená méně námahy a možnost sekat husté porosty. Do 1 kW se pohybují křovinořezy určené pro základní použití. Mezi 1 - 3 kW již naleznete křovinořezy vhodné na husté porosty. Nad 3 kW jde o profesionální stroje, jež se nezaleknou ani dřevnatých křovin. Elektrické modely mají oproti benzínovým výkon nižší, maximálně do 2 kW.

Záběr strunové či kotoučové hlavy

Jde o rozsah porostu, jaký hlava křovinořezu pokrývá a udává se v cm. Pro dosekávání travin kolem chodníků a plotů stačí menší záběr. Prosekávání větších travnatých ploch volá logicky také po velkém záběru. To znatelně ušetří váš čas.

Počet otáček

Udává, kolikrát se hlava otočí za minutu. Čím je vyšší, tím rychleji křovinořez prořezává. Počtu otáček však musí v každém případě odpovídat výkon, aby je přístroj dokázal také udržet.

Hmotnost

Nejlehčí křovinořezy váží okolo 3 kg a některé ani nebývají vybaveny popruhem. Jde o lehké, často elektrické modely určené pouze pro drobnější práce. Křovinořezy do náročnějších podmínek s popruhem začínají zhruba na 5 kg. U těžších zařízení se zaměřte i na to, jak silné vibrace přístroj produkuje. Vibrace mohou totiž práci značně ztížit.

Typy rukojetí

Jednodušší modely disponují pouze madlem připevněným přímo k jejich tělu. Manipulace s takovými přístroji je náročnější a vyžaduje zvyk, jsou ale výrazně skladnější a o něco lehčí. Lépe se s nimi pracuje na špatně přístupných místech.

Druhou možností je rukojeť ve tvaru řídítek. Kvůli nim je sice přístroj větší a těžší, ale výrazně zpříjemňuje práci. Využívá se kvůli snazší manipulaci především u výkonnějších a těžších křovinořezů.

Další výbava na zahradu

Sekačky

Robotické sekačky

Zahradní traktory

Zavlažování

Hnojiva

Rady na závěr

Materiál a kvalita provedení

V závislosti na četnosti používání a náročnosti podmínek je třeba myslet i na kvalitu konstrukce. Pro základní použití postačí lehčí křovinořezy tvořené převážně plasty, častější využívání nicméně vyžaduje odolnější materiály v podobě kovových slitin. Takové křovinořezy jsou sice těžší, mají však delší životnost.

Záruka a servis

Zejména u dražších přístrojů preferujte modely s alespoň 3letou zárukou, případně si za delší záruku nezdráhejte připlatit. Zaměřte se také na to, abyste měli v dosahu dostupný servis od daného výrobce a zjistěte, jestli jej poskytuje i pozáručně.

Další užitečné články

Zahrada na jařeJak pečovat o trávník