Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Křovinořezy

Jak správně vybrat křovinořez?

Křovinořezy patří spolu se sekačkami k základní výbavě pro údržbu moderní zahrady. Používají se při sekání vysoké a přerostlé trávy, k udržování ploch, které jsou zaplevelené nebo dokonce zarostlé náletovými dřevinami. 

 

Rychlé odkazy:

Levné elektrické strunové sekačky

Profesionální křovinořezy

Nejlevnější křovinořezy

 

Jak si nesplést křovinořez s vyžínačem?

Vyžínač a křovinořez se často pletou, přitom je od sebe liší hned několik rozdílů. S křovinořezem můžeme do vysoce zarostlých a těžko přístupných míst, zatímco vyžínač je pouze na dosekání trávy. Vyžínačem dolaďujeme detaily, které jsme nedokázali vysekat sekačkou (např.kolem záhonků), zatímco křovinořez je na hrubé sekání velkých prostor.

 

Jaký motor je nejlepší?

V současné době na trhu najdeme tři typy motorů u křovinořezů: akumulátorový, elektrický a benzínový. Cenově nejdostupnější je elektrický, ale nejvýkonnější a nejpraktičtější je benzínový. Ovšem ten je z daných typů motorů nejdražší. Akumulárotový volíme jako alternativu elektrického pro pohodlí práce, protože nejsme omezeni délkou přípojného kabelu.

 

Jaký typ rukojeti si vybrat?

Na trhu najdeme dva typy rukojetí – bike a držadlo. Práce s rukojetí bike je mnohem pohodlnější, tento typ rukojeti se používá u těžších křovinořezů, které mají pro usnadnění práce ještě přídavný popruh na zavěšení křovinořezu přes tělo.

 

Jaký zdvihový objem je nejvhodnější?

Zdvihový objem je část pracovního prostoru válce v pístovém motoru s přímočarým vratným pohybem pístu, vymezený horní a dolní úvratí. Zdvihový objem neznamená celkový objem pístového motoru, protože i v horní úvrati pístu zůstává část pracovního prostoru s nenulovým objemem. Tato veličina je důležitá hlavně při startování motoru u křovinořezů – čím vyšší zvihový objem, tím větší sílu musíme vynaložit na startér motoru.

 

Jaký výkon motoru je pro mě nejpraktičtější?

Na výkonu motoru záleží celá práce s křovinořezem. Čím nižší výkon motoru, tím větší námaha k dosažení určitých výsledků. Výkony lehkých domácích křovinořezů začínají na hodnotách 0, 65 kW a končí u profesionálních křovinořezů s výkonem až 3 kW. 

 

Jak jsou těžké křovinořezy?

Vše souvisí se vším, a proto se do váhy křovinořezu promítne výkon motoru, zdvihový objem motoru, o jaký typ motoru se jedná, jaký typ rukojeti máme. Proto je dobré opravdu si promyslet a zkombinovat veškeré detaily, aby nám stroj při pozdější práci nečinil spíše potíže než pomáhal. Za normálně těžký křovinořez se považuje stroj o 5 kilech. Profesionální křovinořezy mohou vážit 10 i více kg.

 

Slovníček pojmů:

 

Vibrace - pohyb pružného tělesa nebo prostředí, jehož jednotlivé body kmitají kolem rovnovážné polohy. Tento pohyb může velmi znepříjemnit práci, proto je dobré kupovat křovinořezy s minimálními vibracemi

 

Kroutící moment - tato hodnota vyjadřuje působení síly na bod vzdálený od osy otáčení. Krouticí moment je spolu s výkonem a maximálními otáčkami za minutu důležitým parametrem spalovacích motorů

 

Akumulátor = baterie - je to zařízení na opakované uchování energie. Toto zařízení se před použitím musí dobít, aby byla možnost z něj čerpat energii

 

Watt - Základní jednotka určující výkon, pojmenovaná po skotském inženýru Jamesu Wattovi

1 watt je výkon, při nemž se vykoná práce 1 joulu za 1 sekundu

Porovnat křovinořezy