Dolmar MS4300.4U

čtyřtaktní
Objem palivové nádrže
0.6 l

• , zakoupeno v ELVIN PRODEJ s.r.o.

• Snad jen větší váha, ale když chcete silný stroj tak asi na trhu lehčí nenajdete.
    • Dokoupím pilový kotouč - přiložený trojhran je dobrý pouze na malé křoví. Při kosení větších stromků se na něj nalepí míza a začne trpět nevyvážeností a musíte jej očistit..

Zatím pouze jednou použito a vše O.K.
    Podrobný návod na montáž a nastavení držícího popruhu. Popruh pevně sedí na těle a lze jej skvěle nastavit dle postavy uživatele. Dle návodu se mi podařilo rychle sestavit křovinořez a nastartovat. Výkon stroje perfektní, nemusel jsem ani používat maximální otáčky, mladé stromky to bralo jako nic. Prostě super.

• , zakoupeno v gama-naradi.cz

Zatím nevyzkoušeno v praxi. Pouze byly doplněny provozní kapaliny a vyzkoušena funkčnost zařízení, křovinořez fungoval. Vyzkouším s jarní údržbou pozemku.

• Čtyřtaktní motor - tišší chod, netřeba míchat palivo s olejem
    • Kvalitní příslušenství - trojcípý nůž, japonská strunová hlava ultra auto 6 na 3mm strunu (v dodávce 2x2m namotané struny)
    • Výborné popruhy s polstrováním
    • Nízká spotřeba - cca 0,7l na hodinu práce s plným plynem
    • Vysoká váha křovinořezu - s nástrojem a kapalinami přes 10kg
    • Balanční závěs je šroubovací na křídlovou matici

Tento křovinořez jsem zakoupil pro pravidelnou údržbu pozemku, který má přes 2000m2. Pozemek byl dlouhá léta neudržovaný, takže luční porost při letošních deštích dosáhl přes metr a obsahoval desítky náletových dřevin vysokých od 1 po 3m, šíře až několik cm.
    Dílenské zpracování je na dobré úrovni, odpružená madla a tělo motoru. Nastavení madel lze jednoduše bez použití imbusu i při již zavěšeném stroji. Jako nevýhodu hodnotím nastavování balačního závěsu, který je přes křídlovou matici a nelze tak jednoduše vyvážit při výměně nástroje - třeba strunová hlava je citelně těžší než nůž a tak je třeba stroj dát na zem a laborovat s vyvážením (lepší by byl závěs formou dírovaného plechu).
    Motor startuje na drc - za celou dobu jsem nemusel používat nestandardní typy startování (s aretací plynu, atd.). Asi 2x se mi stalo, že motor po nastartování a sepnutí páčky plynu zhasl, ale bylo to způsobeno tím, že pracuji vždy do prázdné nádrže a po vychladnutí stroje a jeho otáčením vzhůru nohama pro kontrolu a dotažení nástroje, jsem nezmáčkl čudlík nastřikovače, takže pravděpodobně nebyl dostatek paliva v karburátoru či palivové hadičce - opakovaný start již bez problémů. Na volnoběh si motor jen tak bublá v příjemných hlubších tónech a není to takové to mlácení tyčí o plech jako u dvoutaktu :-)
    Práci s křovinořezem hodnotím kladně, celý pozemek jsem posekal třícípým nožem, který je vskutku kvalitní a bere jak vysokou trávu, tak i dřeviny všeho druhu a tloušťky. Zkoušel jsem i strunovou hlavu, ale na vysokou trávu to není. Technika s nožem je téměř shodná jako s klasickou kosou, takže se vám tráva a nálety kupí hezky na levé straně. K dřevinám - třícípý nůž bere na jeden zátah stromky do průměru 3cm, širší je třeba ťuknout vícekrát. Nejširší kmen co jsem vzal měl cca 12cm v průměru a pomocí dřevorubecké techniky klínového sekání jsem se stromem byl za chvíli hotov :-).
    Obrovskou nevýhodou může být, pro netrénované pracovníky, velká váha přístroje, který s plnými nádržemi na olej a benzín a nožem má přes 10kg (se strunovou hlavou se blíží 11kg) což je váha už docela brutální a i přes kvalitní popruhy je třeba si uvědomit, že tuto váhu máte několik hodin na pravé straně těla. Proto doporučuji dodržovat přestávky vždy po vyčerpání nádrže benzínu, což vychází cca po 1h, protáhnout se, zkontrolovat upevnění nože a krytu a pak teprve pokračovat. Sám jsem z nadšení nad sekáním jel první den téměř v kuse a večer jsem myslel, že mi prasknou záda :-).
    Velkou brzdou v práci byly desítky mravenišť, které bylo třeba obsekat.
    Celý pozemek jsem srovnal za 2 dny, celkem 12 hodin, spotřeboval 9l benzínu, zlikvidoval desítky náletových dřevin a dobrou zprávou je, že na noži není znát žádné opotřebení. To je také jedna z obrovských výhod těchto strojů, kdy příslušenství je sice strohé, ale vysoce kvalitní.
    Bezpečnost - doporučuji používat přilbu se sluchátky a štítem s kovovou mřížkou, rukavice, pevné boty a montérky. Při sekání travin všeho druhu, maliní, atd. odlétávají drobné částečky, které se chovají jako projektil a na nechráněných místech - kosil jsem v triku s krátkým rukávem, mi způsobily krvácející rány. Při sekání dřevin odlétávají dřevěné špalíčky přímo do obličeje a krku a bez štítu jsem dnes invalida.
    Závěrem můžu říci, že tento křovinořez byl pro popsané podmínky výbornou volbou a když pominu ty drobné nedostatky, tak nemůžu jinak než doporučit i ostatním.

Typ pohonu
čtyřtaktní
Objem palivové nádrže
0.6 l

Ideální stroj pro profesionály -

Silný a přitom ekologický čtyřtaktní motor – velmi nízké provozní náklady -

Startovací systém

EasyStart a primer pro rychlé nastartování -

Vysoký kroutící moment -

Rychlé beznástrojové nastavení rukojeti -

Velmi účinná antivibrační úprava rukojeti -

Multifunkční rukojeť s integrovanými elementy obsluhy -

Součástí dodávky 3-zubý nůž, nosný popruh, 100ml oleje a sada nářadí

• Ideální stroj pro profesionály
  • Silný a přitom ekologický čtyřtaktní motor – velmi nízké provozní náklady
  • Startovací systém EasyStart a primer pro rychlé nastartování
  • Vysoký kroutící moment
  • Rychlé beznástrojové nastavení rukojeti
  • Velmi účinná antivibrační úprava rukojeti
  • Multifunkční rukojeť s integrovanými elementy obsluhy
  • Součástí dodávky 3-zubý nůž, nosný popruh, 100ml oleje a sada nářadí

• Typ motoru: 4-takt
  • Obsah: 43 cm3
  • Výkon: 1,5 kW
  • Palivová nádrž: 600 ml
  • Hmotnost: 8,6 kg

• Životnost motoru. Válec je ošizen na kvalitě materiálu

15 let jsem měl starou husqvarnu 232R, sešteloval jsem karburátor a vesele jsem sekal dál.
    Po výměně za Dolmar, jsem si říkal jak jsem koupil dobře, nemusím pořád štelovat volnoběh atd..
    Nyní po 6 letech (dohromady tak 30hodin provozu) je motor KO. V servisu oprava za cca 8tis.
    Za tyto peníze je lepší si najmou sekáče než toto.

• , zakoupeno v ELVIN PRODEJ s.r.o.

Zatím pouze jednou použito a vše O.K.

• , zakoupeno v gama-naradi.cz

• Čtyřtaktní motor - tišší chod, netřeba míchat palivo s olejem
    • Výborné popruhy s polstrováním
    • Nízká spotřeba - cca 0,7l na hodinu práce s plným plynem
    • Vysoká váha křovinořezu - s nástrojem a kapalinami přes 10kg
    • Balanční závěs je šroubovací na křídlovou matici

Velkou brzdou v práci byly desítky mravenišť, které bylo třeba obsekat.

• Potřeboval jsem výkonnější křovinořez do vinohradu a sadu. Po dlouhém hledání jsem se rozhodl pro Dolmar a myslím, že volba byla správná. Díky dostatečnému výkonu jde kosení velice rychle i tam kde je hustější porost.
    • Díky čtyřtaktnímu motoru nízká hlučnost a nízká spotřeba paliva.
    • Velice kvalitní postroj.
    • Nevím, jestli jsem postupoval dobře, ale struna se při kosení hustější trávy lámala a při X-tém rozebrání hlavy a potažení struny jsem ztratil pružinu (tu nelze mimochodem sehnat jako náhradní díl). Nicméně, pořídil jsem si novou hlavu Oregon a jsem nyní maximálně spokojen.

Dobrý křovinořez až na tu žací hlavu. Ale nevím jestli má někdo podobnou zkušenost.

• , zakoupeno v naradidamal

• Silný, méně hlučný, nesmrdí spaliny
    • Robustnost, kvalita

Posekal jsem zarostlou pastvinu s 1,5m vysokým porostem všeho druhu, usekne v pohodě d=2cm keř, ale klidně i d=5cm pomalu s trojzubce.

• Cena vs výkon
    • 4 - taktní motor
    • 1,5 kW pocitově silnější než 1,5 kW ve 2 - taktu
    • Profesionální popruhy
    • Opravdu dost těžký
    • Humpolácké zpracování
    • Velice průměrná strunová hlava
    • Další v popisku

Začnu s tím dobrým. Křovinořez je docela silný. Nevědět výkon, tak bych po sečení tvrdil, že výkon bude větší než na papíře (asi vyšším točivým momentem). Má velmi dobré popruhy. Za takové se u konkurence připlácí a nebo jsou k mání až u strojů mnohem dražších. Velká nádržka spolu s malou spotřebou je ideální pro delší dobu sečení. Díky 4-taktu není třeba lít olej do benzínu.Potěší malé vibrace.

No a teď negativa. Jedná se o velmi těžký křovinořez - s náplněmi a žacím nástrojem podle mě reálně překročí 10 kg. Tady bych podotkl, že bez výborných popruhů by se s tím nedalo pracovat. Čili jejich přiložení není ani tak výhodou jako spíš nutností. Zpracování je humpolácké - ovládání nevytváří dojem, že bude fungovat věčně, ergonomie je mnohem horší než u mašin Stihl a Husquarna. Přiloženou strunovou hlavu jsem moc nevyužil a objednal pořádnou od Oregonu. Čepel na odřezávání struny není moc šťastně vyřešena - zanáší se trávou. Víčko mezi podložkou a maticí, které drží žací nástroj je kombinace plast - kov!

Koupil jsem si ho, protože jsem byl zvědavý jak funguje 4-takt u křoviňáku. Tenhle Dolmar se tváří, že jde o profi stroj. Dokonce i tak vypadá. Mám zkušenosti se Stihlem FS 311 - o 2 kila lehčí, ale zároveň velmi bytelný, spotřeba a hlučnost stejné, vibrace ještě lepší, lépe se nese, práce je příjemnější. Myslím, že podobná Husquarna bude na tom stejně. Čili pokud vám někdo bude tvrdit, že si tam připlácíte nesmyslné peníze za značku, je to jen částečně pravda. Nepředstavujte si to tak, že uděláte skvělý kup a dostanete to samé jako výše zmínění výrobci za lepší prachy, protože na křoviňáku bude jen méně prestižní znáček. Za utracené peníze dostanete prostě maximum. Kdyby jste podobnou částku utratili u výše zmíněné konkurence, koupíte mnohem slabší stroj.

Pokud někdo před Dolmarem vlastnil Hechta/VeGu nebo něco podobného, tak je s tímto strojem spokojený a těch 100 % mu dá.

Dlouho bych uvažoval, zda si jej koupím znovu. To rozhodne až spolehlivost, která musí být na jedničku. Tu nemohu zatím hodnotit. Časem dopíšu.

• Popruhy
    • Spracovani

Sekacka je suprova pro nase seceni OK. Je ale docela tezka, dodane popruhy vahu dobre rozlozi, Klady 4 a 2 takniho motoru, hluk to dela uplne stejny nestesitelny a smrdi to uplne nastejno.
    Se sekackou sme spokojeni.

• , zakoupeno v ELPOSnaradi.cz

• výhodu
  • , zakoupeno v ELVIN PRODEJ s.r.o.

• Sekačka funguje dle mých představ.Tichá,nesmrdí,snadné startování a bohatý výkon.Oceňuji funkční ergonomické popruhy,které usnadňují lepší manévrovatelnost se sekačkou.
    • Sekačku jsem koupil v akci ve slevě za cenu , kterou jsem byl ochoten za tento stroj dát a myslím že cena se rovná výkonu.
    • Výbava byla balená v komfortním stylu.Pytlík na nářadi v barvě Dolmaru,nářadí,popruhy jsou super a manuál v A 4 takže na čtení nepotřebujete lupu.
    • Sekačka je dost těžká.Taky nechápu proč se prodejce chlubí , že přikládá olej jako nadstandard,když náplň potřebná k provozu je přece samozřejmost,nebo jste někdy koupily auto bez oleje ? Nebo si platili olej zvlášť? Pokud by dodavatel dodával 1l oleje zdarma pak ať se chlubí s nadstandardem.Ale 1dcl, ?

Provedl jsem zajíždění, zkoušku tak na půl plynu a nesmírná spokojenost.Struna bez sebemenšího poklesu otáček se zakusovala do porostu a pokud jsem naklonil strunu tak, aby zajela více do podrostlého mechu, vyrvala jej až na hlínu bez známky zátěže.Původně jsem chtěl Hondu,ale tá má jen1,6Hp a v testech ji hodnotily jako průměrnou tj. do menších porostů atd..Taky cena Hondy plus výkon mě pro nákup nepřesvědčila.Uvidíme co Dolmar s 2 Hp dokáže.Koupil jsem jej na sečení cca 700m2 plochu v těžším terénu, tak uvidíme.Zatím O.K. a doporučuji pokud někdo hledá výkon a ergonomické vedení sekačky.